WEG RW17-1D3-D125 Overload Relay | BC9YQW
WEG RW17-1D3-D125 12450906 Thermal Overload Relay, 8.0-12.0A Adjustable, Bi-Metallic, Local Reset
Item: BC9YQWModel: RW17-1D3-D125Cross Ref: 12450906
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Relay
Auxiliary Contacts NO/NC
Connection Type Direct Mount Power , Screw Terminals
Contactor Model CWC07-16, CW07
Current Range 8-12.5A
Depth 3.23"
Features Adjustable Tripping Current, Phase-Loss Sensitivity, Tripping Class 10, Auxiliary Contacts 1 NO, 1 NC, Temperature Compensation From -40F to +1400F, Hand/Auto/Reset Button
For Use With CWC07 Through CWC016 Series Miniature Contactors
For Use With Model Number CWC07-CWC016
Full Load Amperage Range 8-12A
Fuse Type gL/gG
Height 2.83"
Max Fuse Amps 50A
Max Setting Range Amps 12.5A
Max. Fuse (type 2 Coordination) 25
Max. Operating Frequency 15 Hz
Min. Setting Range Amps 8A
Mounting Configuration 1D
Mounting Type Direct
Number Of Poles 3
Operation Type Bi-Metallic
Phase Loss Sensitive Yes
Poles 3
Rated Impulse Withstand Voltage Uimp 6 kV
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui 690V
Rated Insulation Voltage Ui (acc. To Ul) 600V
Rated Operational Frequency 25-400 Hz
Relay Type Thermal Overload
Reset Local
Reset Type Automatic, Manual
Series RW17-1D Series
Short Circuit Protection With Fuses (gl/gg) 6A
Suitable For Use With Dc Loads Yes
Trip Class Class 10
Width 1.77"