WEG RW17-1D3-D012 12450897 Thermal Overload Relay, 0.8-1.2A Adjustable, Bi-Metallic, Direct Mount Power Connections
Get it by Monday, Apr 13
€45.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relay |
| Auxiliary Contacts | NO/NC |
| Connection Type | Direct Mount Power , Screw Terminals |
| Contactor Model | CWC07-16, CW07 |
| Current Range | 0.8-1.2A |
| Depth | 3.23" |
| Features | Adjustable Tripping Current, Phase-Loss Sensitivity, Tripping Class 10, Auxiliary Contacts 1 NO, 1 NC, Temperature Compensation From -40F to +1400F, Hand/Auto/Reset Button |
| For Use With | CWC07 Through CWC016 Series Miniature Contactors |
| For Use With Model Number | CWC07-CWC016 |
| Full Load Amperage Range | 0.8-1.2A |
| Fuse Type | gL/gG |
| Height | 2.83" |
| Max Fuse Amps | 15A |
| Max Setting Range Amps | 1.2A |
| Max. Fuse (type 2 Coordination) | 4 |
| Max. Operating Frequency | 15 Hz |
| Min. Setting Range Amps | 0.8A |
| Mounting Configuration | 1D |
| Mounting Type | Direct |
| Number Of Poles | 3 |
| Operation Type | Bi-Metallic |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Poles | 3 |
| Rated Impulse Withstand Voltage Uimp | 6 kV |
| Rated Insulation Voltage | 690V |
| Rated Operational Frequency | 25-400 Hz |
| Relay Type | Thermal Overload |
| Reset | Local |
| Reset Type | Automatic, Manual |
| Series | RW17-1D Series |
| Short Circuit Protection With Fuses (gl/gg) | 6A |
| Suitable For Use With Dc Loads | Yes |
| Trip Class | Class 10 |
| Width | 1.77" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 3.28 |
| Ship length (cm) | 5.08 |
| Ship width (cm) | 4.83 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Trip Class | Current Range | Height | Depth | Reset Type | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RW27-2D3-D018 | 3 | Class 10 | 1.2-1.8A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 | |
![]() |
RW27-2D3-U040 | 3 | Class 10 | 32-40A | 2.83" | 3.23" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
RW27-2D2-U017 | 2 | - | 11-17A | 2.83" | 3.23" | - | - | €76.73 | |
![]() |
RW27-2D3-U004 | 3 | Class 10 | 2.8-4A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 | |
![]() |
RW27-2D3-D125 | 3 | Class 10 | 8-12.5A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 | |
![]() |
RW27-2D2-U032 | 2 | - | 22-32A | 2.83" | 3.23" | - | - | €76.73 | |
![]() |
RW27-2D3-U032 | 3 | Class 10 | 22-32A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 |
Explore Products
- PLAST-O-MATIC ABRS200VS-PP-LS Air Actuated Ball Valve, Polypro, Socket Connection, FKM Seal, 2 Inch Size
- TITAN FASTENERS ACA06
- BRADY 87361 Numbered Tag, Brass, 1 1/2 Inch Dia, Domestic Hot Water Supply, 251-275, Brass, Round
- PLAST-O-MATIC PS100VW11-120/60-PV Solenoid Valve, 2-Way, 1 Inch Size, Normally Closed, PVC
- SANDPIPER 095.110.363 Valve, Body, Pilot Assembly
- SK PROFESSIONAL TOOLS 41455 Long Socket Bit Set 1/2 Inch Drive 5 Pc
- VERMONT GAGE 551229130 Tool Blank, HSS, 0.0005 Inch Tolerance
- MAIN FILTER INC. MF0583638 2360H10XLA000P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 10.82 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Tongue and Groove Pliers
- Prep and Hold Utensils
- Display Cases
- Diamond Surface Sharpening Stones
- Air Operated Centrifugal
- ANSELL 97-505 Activarmr Cut Resistant Gloves
- KRYTOX GPL 107 Series General Purpose Oil
- TEMPCO PCT-1000 Series Thermostat Controls
- ANVIL 008G Series Riser Clamps
- KIPP K0270 Series, M5 Thread Size Adjustable Handles
- VULCAN HART Body Assembly
- SLOAN Bushings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG RW17-1D3-D012 12450897 Thermal Overload Relay, 0.8-1.2A Adjustable, Bi-Metallic, Direct Mount Power Connections
€45.90 /unit






