WEG RW17-1D3-D008 12450896 Thermal Overload Relay, 0.56-0.8A Adjustable, Bi-Metallic, Local Reset
Get it by Friday, Apr 10
€45.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relay |
| Auxiliary Contacts | NO/NC |
| Connection Type | Direct Mount Power , Screw Terminals |
| Contactor Model | CWC07-16, CW07 |
| Current Range | 0.56-0.8A |
| Depth | 3.23" |
| Features | Adjustable Tripping Current, Phase-Loss Sensitivity, Tripping Class 10, Auxiliary Contacts 1 NO, 1 NC, Temperature Compensation From -40F to +1400F, Hand/Auto/Reset Button |
| For Use With | CWC07 Through CWC016 Series Miniature Contactors |
| For Use With Model Number | CWC07-CWC016 |
| Full Load Amperage Range | 0.56-0.8A |
| Fuse Type | gL/gG |
| Gross Weight | 0.385 lbs. |
| Height | 2.83" |
| Max Fuse Amps | 15A |
| Max Setting Range Amps | 0.8A |
| Max. Fuse (type 2 Coordination) | 2 |
| Max. Operating Frequency | 15 Hz |
| Min. Setting Range Amps | 0.56A |
| Mounting Configuration | 1D |
| Mounting Type | Direct |
| Number Of Poles | 3 |
| Operation Type | Bi-Metallic |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Poles | 3 |
| Rated Impulse Withstand Voltage Uimp | 6 kV |
| Rated Insulation Voltage | 690V |
| Rated Operational Frequency | 25-400 Hz |
| Relay Type | Thermal Overload |
| Reset | Local |
| Reset Type | Automatic, Manual |
| Series | RW17-1D Series |
| Short Circuit Protection With Fuses (gl/gg) | 6A |
| Suitable For Use With Dc Loads | Yes |
| Trip Class | Class 10 |
| Width | 1.77" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 3.28 |
| Ship length (cm) | 5.08 |
| Ship width (cm) | 4.83 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Trip Class | Current Range | Height | Depth | Reset Type | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RW27-2D3-D018 | 3 | Class 10 | 1.2-1.8A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 | |
![]() |
RW27-2D3-U040 | 3 | Class 10 | 32-40A | 2.83" | 3.23" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
RW27-2D2-U017 | 2 | - | 11-17A | 2.83" | 3.23" | - | - | €76.73 | |
![]() |
RW27-2D3-U004 | 3 | Class 10 | 2.8-4A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 | |
![]() |
RW27-2D3-D125 | 3 | Class 10 | 8-12.5A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 | |
![]() |
RW27-2D2-U032 | 2 | - | 22-32A | 2.83" | 3.23" | - | - | €76.73 | |
![]() |
RW27-2D3-U032 | 3 | Class 10 | 22-32A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 |
Explore Products
- HAMILTON R-525-MB Rigid Caster, 5 X 2 Inch Size, Metal Wheel
- ARMOR COAT UST235848 Hex Head Cap Screw, 5/8 In - 11 Thread Size, Steel, 4 In Lg., 25/64 In Head Ht., Armor Coat, Gr. 8
- VICKERS 626623
- VERMONT GAGE 141275630 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.7563 Inch Size
- MASTERDRIVES JAMPB Plain Bore Inch Size
- HAYWARD HCLA1250TE90
- MERSEN FERRAZ 20307R Fuse Base, 250V, 30A Class R, 2 Pole, Tin Plated, Aluminium Box
- WALTER TOOLS 7506431 Jobber Length Drill Bit, 1.60 mm Size, 20 mm Flute Length, 43 mm Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Hex Head Cap Screws
- Wire Disconnects
- Sink Accessories
- Black Pipe Nipple Assortments
- Coil Bolts
- DESTACO 237 Series Horizontal Hold Down Clamps
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Nitrile
- APOLLO VALVES Air Cocks
- BALDOR / DODGE QD Series, SD, V Belt Sheaves
- GROVE GEAR Bravo 525 Series Compact Aluminum Worm Speed Reducers
- ALTRONIX Battery Leads for Altronix Power Supplies/Chargers and Batteries
- MILWAUKEE VALVE Pneumatic Positioners
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG RW17-1D3-D008 12450896 Thermal Overload Relay, 0.56-0.8A Adjustable, Bi-Metallic, Local Reset
€45.90 /unit






