WEG RW17-1D3-D004 12450892 Thermal Overload Relay, 0.28-0.4A Adjustable, Bi-Metallic, Local Reset
Get it by Monday, Apr 13
€45.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relay |
| Auxiliary Contacts | NO/NC |
| Connection Type | Direct Mount Power , Screw Terminals |
| Contactor Model | CWC07-16, CW07 |
| Current Range | 0.28-0.4A |
| Depth | 3.23" |
| Features | Adjustable Tripping Current, Phase-Loss Sensitivity, Tripping Class 10, Auxiliary Contacts 1 NO, 1 NC, Temperature Compensation From -40F to +1400F, Hand/Auto/Reset Button |
| For Use With | CWC07 Through CWC016 Series Miniature Contactors |
| For Use With Model Number | CWC07-CWC016 |
| Full Load Amperage Range | 0.28-0.4A |
| Fuse Type | gL/gG |
| Gross Weight | 0.36 lbs. |
| Height | 2.83" |
| Max Fuse Amps | 15A |
| Max Setting Range Amps | 0.4A |
| Max. Fuse (type 2 Coordination) | 2 |
| Max. Operating Frequency | 15 Hz |
| Min. Setting Range Amps | 0.28A |
| Mounting Configuration | 1D |
| Mounting Type | Direct |
| Number Of Poles | 3 |
| Operation Type | Bi-Metallic |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Poles | 3 |
| Rated Impulse Withstand Voltage Uimp | 6 kV |
| Rated Insulation Voltage | 690V |
| Rated Operational Frequency | 25-400 Hz |
| Relay Type | Thermal Overload |
| Reset | Local |
| Reset Type | Automatic, Manual |
| Series | RW17-1D Series |
| Short Circuit Protection With Fuses (gl/gg) | 6A |
| Suitable For Use With Dc Loads | Yes |
| Trip Class | Class 10 |
| Width | 1.77" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 3.28 |
| Ship length (cm) | 5.08 |
| Ship width (cm) | 4.83 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Trip Class | Current Range | Height | Depth | Reset Type | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RW27-2D3-D018 | 3 | Class 10 | 1.2-1.8A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 | |
![]() |
RW27-2D3-U040 | 3 | Class 10 | 32-40A | 2.83" | 3.23" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
RW27-2D2-U017 | 2 | - | 11-17A | 2.83" | 3.23" | - | - | €76.73 | |
![]() |
RW27-2D3-U004 | 3 | Class 10 | 2.8-4A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 | |
![]() |
RW27-2D3-D125 | 3 | Class 10 | 8-12.5A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 | |
![]() |
RW27-2D2-U032 | 2 | - | 22-32A | 2.83" | 3.23" | - | - | €76.73 | |
![]() |
RW27-2D3-U032 | 3 | Class 10 | 22-32A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 |
Explore Products
- GRAINGER 093-032-022 Eccentric Reducer Coupling, Carbon Steel, 3 1/2 Inch X 2 1/2 Inch Pipe
- WELLER KDS201P Threaded Needle 20 G 1 Inch Length
- REGAL 008244AS33 Spiral Point Tap, #10-24 Size, H2 Limit, 2 Flutes, Bottom With Nitride
- TITAN FASTENERS KRA02032
- LENNOX 72L05 Motor, 1.1 Hp, 208/230V, 1-Phase
- GRAINGER ZUSAH3.5X123 O-Ring, 123 mm Inside Dia, 130 mm Outside Dia
- MAIN FILTER INC. MF0415055 HP80L83MV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- SAGINAW SCE-FK1220LG Floor Stand Kit, 12 Inch Height, Carbon Steel, Ral 7035 Light Gray, Powder Coat Finish
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Terminal Kits
- Powder Bulk Level Control Accessories
- Paint Booth Liners and Masking Paper
- Non-Illuminated Selector Switches with Contact Block
- Gauge Guards
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Globe Valve, Socket Weld
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Cotton
- DESTACO 817 Series Pneumatic Toggle Clamps
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, 316 Stainless Steel Element
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Heavy Duty
- INTERMATIC Plug In Timers
- IFM Brackets
- ZURN Fittings
- PLAST-O-MATIC ECWS Series Express Cooling Sticks with Tridicator
- BALDWIN ESTATE Westcliff Handlesets With Traditional Knobs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG RW17-1D3-D004 12450892 Thermal Overload Relay, 0.28-0.4A Adjustable, Bi-Metallic, Local Reset
€45.90 /unit






