WEG RCP-50/250V 10857335 Capacitor, 50 microfarad, 250V, 50/60HZ, 45X94mm Cup Size
Item: BC3BQHModel: RCP-50/250VCross Ref: 10857335
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Capacitor
Case Type Plastic Cup
Cover With Cover
Cup Size 45 mm x 94 mm
Dielectric Type Bioriented Polypropylene
Lifespan 10 hrs.
Rated Capacitance 50 µF
Rated Operational Frequency 50/60 Hz
Rated Operational Voltage 250V
Rated Operational Voltage Ue 250V