WEG ESWX-80V24E79-R41 14521567 Enclosed Starter, 60 HP, 575V, Reset Pushbutton, 208-240 Control Voltage
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,950.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Control Options | Reset Pushbutton |
| Control Voltage | 208-240V |
| Enclosure Type | Type 7/9 |
| Frequency | 60 Hz |
| Horsepower | 50 hp |
| Main Voltage | 575V |
| Mounting Position | Wall Mount |
| Nominal Depth | 8 1/4" |
| Nominal Height | 15.34" |
| Nominal Width | 11.37" |
| Panel Type | Across The Line |
| Sccr Rating | 5 kAIC |
| Series | ESWX Series |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 38.96 |
| Ship length (cm) | 20.96 |
| Ship width (cm) | 28.88 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Enclosure Type | Price | |
|---|---|---|---|
| ESWX-M25R79-U001 | Type 7/9 | €1,773.52 | |
| ESWX-25V18A79-R30 | Type 7/9 | €3,321.45 | |
| ESWX-M25R79-U020 | Type 7/9 | €1,773.52 | |
| ESWX-40V47A79-R34BD | Type 4/12 | €3,192.05 | |
| ESWX-25V24A79-R27 | Type 7/9 | €3,321.45 | |
| ESWX-80V24A79-R41BD | Type 4/12 | €3,103.65 | |
| ESWX-25V24A79-R24BD | Type 4/12 | €2,942.42 |
Explore Products
- BRADY 5853-I 109782 Pipe Marker, Sulfuric Acid, Orange, Black, Fits 1 1/2 to 2 3/8 Inch Pipe OD, 1 Pipe Marker
- GRAINGER BULK-RS-SBR75-206 Sbr Roll, 36 Inch X 45 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 75A, Plain Backing, Black, Smooth
- ARLINGTON INDUSTRIES D33 D Ring, 3.768 x 6.117 Inch Size
- GRAINGER G-MVFP-38M Mini Ball Valve, 3/8 Inch Pipe, Full, 190 Psi Cwp, 0 Deg To 200 Deg F, Wedge Handle
- RIDGID 52573 Round Die, 12T, Aluminum, 600 Kcmil
- LUTRON DVSTV-IV Lighting Dimmer Control 120 to277V Ivory
- MERSEN FERRAZ A4J1 Fuse, Fast Acting, 600V, 1A, Class J, 1 Pole
- GRAINGER 304 SS0.036x36x963 Stainless Steel Plate 304, 36 Inch X 8 Ft Size, 0.036 Inch Thick, 70 Rockwell Hardness
Explore More
- KEYSHAFT
- Masonry Saw Accessories
- Air Powered Confined Space Fans and Blowers
- Sampling Bags
- Unitized Non-Woven Wheels
- Thread Insert Tool Accessories
- ECKO Ventilation Ducts
- MITUTOYO 571 Series Absolute Digimatic Depth Gages
- ANVIL AS400BTB Series Welded Channels
- ANVIL AS865 Series Wide Throat Heavy Duty Beam Clamps
- BRADY Safety Label
- MARTIN SPROCKET Pin Punches
- HUMBOLDT Accutherm Mercury-Free Blue-Spirit Thermometers
- WATTS LF709 Series Double Check Valve Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESWX-80V24E79-R41 14521567 Enclosed Starter, 60 HP, 575V, Reset Pushbutton, 208-240 Control Voltage
€2,950.49 /unit

