WEG ESWX-25V18E79-R27BD 14641877 Enclosed Starter, 3 HP, 460 V, Start Pushbutton, 120 Control Voltage
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,539.35 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Control Options | Start Pushbutton |
| Control Voltage | 120V |
| Disconnect Switch Type | Circuit Breaker Rotary Handle Disconnect |
| Enclosure Type | Type 4/12 |
| Frequency | 60 Hz |
| Horsepower | 3 hp |
| Main Voltage | 460V |
| Mounting Position | Wall Mount |
| Nominal Depth | 8 1/4" |
| Nominal Height | 15.34" |
| Nominal Width | 11.37" |
| Panel Type | Across The Line |
| Sccr Rating | 5 kAIC |
| Series | ESWX Series |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 38.96 |
| Ship length (cm) | 20.96 |
| Ship width (cm) | 28.88 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Enclosure Type | Price | |
|---|---|---|---|
| ESWX-M25R79-U001 | Type 7/9 | €1,773.52 | |
| ESWX-25V18A79-R30 | Type 7/9 | €3,321.45 | |
| ESWX-M25R79-U020 | Type 7/9 | €1,773.52 | |
| ESWX-40V47A79-R34BD | Type 4/12 | €3,192.05 | |
| ESWX-25V24A79-R27 | Type 7/9 | €3,321.45 | |
| ESWX-80V24A79-R41BD | Type 4/12 | €3,103.65 | |
| ESWX-25V24A79-R24BD | Type 4/12 | €2,942.42 |
Explore Products
- TB WOODS 5368M20 Synchronous Belt, 8 Mm Pitch, 20 Mm Width
- VESTIL JIB-CBX-100-8-10-BC Steel Portable Offset Jib Crane with Filled Base, 8 ft I-Beam, 1000 lb Capacity, Blue
- BUSSMANN FRN-R-1-1/2 Fuse, 1-1/2 A, Dual, Non Indicating, Standard, 250 V
- SLOAN 3302275 Compression Spring
- METRO 2442LG-4 Louvered Shelf 24 x 42 Galvanised
- CINCINNATI FAN R353HP
- SMC VALVES KQ2T01-34AS Male Branch Tee 1/8 Inch Thread x Tube
- MERSEN FERRAZ A6K1R Fuse, Fast Acting, 600V, 1A, Class RK1
Explore More
- KEYSHAFT
- IEC Supplementary Protectors
- Tachometers
- Direct Drive Tubeaxial Fans
- Handle Nuts
- Grease Feeder Accessories
- PLAST-O-MATIC EBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- MEMPHIS GLOVE NXG Gray Nylon Work Gloves
- TYGON 2375 Chemical Resistant PVC Tubings
- RUD CHAIN VRBS Load Rings For Welding
- NOTRAX Saddle Trax 979 Series, Antifatigue Mat
- EDWARDS SIGNALING Fire Alarm Circuit Boards
- CEMENTEX USA Deep Wall Insulated Sockets, 3/8 Inch Square Drive
- ARLINGTON INDUSTRIES Locknuts, Zinc Die-Cast
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESWX-25V18E79-R27BD 14641877 Enclosed Starter, 3 HP, 460 V, Start Pushbutton, 120 Control Voltage
€2,539.35 /unit

