WEG ESWX-25V18A79-R33 14521450 Enclosed Starter, 15 HP, 460V, Start, Stop & Reset Pushbutton, 120 Control Voltage
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,321.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Control Options | Start Pushbutton, Stop Pushbutton And Reset Pushbutton |
| Control Voltage | 120V |
| Enclosure Type | Type 7/9 |
| Frequency | 60 Hz |
| Horsepower | 15 hp |
| Main Voltage | 460V |
| Mounting Position | Wall Mount |
| Nominal Depth | 8 1/4" |
| Nominal Height | 15.34" |
| Nominal Width | 11.37" |
| Panel Type | Across The Line |
| Sccr Rating | 5 kAIC |
| Series | ESWX Series |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 38.96 |
| Ship length (cm) | 20.96 |
| Ship width (cm) | 28.88 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Enclosure Type | Price | |
|---|---|---|---|
| ESWX-M25R79-U001 | Type 7/9 | €1,773.52 | |
| ESWX-25V18A79-R30 | Type 7/9 | €3,321.45 | |
| ESWX-M25R79-U020 | Type 7/9 | €1,773.52 | |
| ESWX-40V47A79-R34BD | Type 4/12 | €3,192.05 | |
| ESWX-25V24A79-R27 | Type 7/9 | €3,321.45 | |
| ESWX-80V24A79-R41BD | Type 4/12 | €3,103.65 | |
| ESWX-25V24A79-R24BD | Type 4/12 | €2,942.42 |
Explore Products
- BOSTON GEAR 71045
- WESTWARD 5PWE9 Single End Valve Wheel Wrench, 2 Inch Head Size, 27 Inch Overall Length, Alloy Steel, Powder-Coated
- CLEVELAND C70062 2213 Jobber Length Drill Bit, 1.50 mm Size, 40 mm Overall Length
- BALDOR / DODGE 15A10H56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- APOLLO VALVES 10618F5 RVW61244 Relief Valve, 2 x 2.5 Inch Size, 44 Psi, Bronze
- APPLETON ELECTRIC MLLEDS45J5BUF Led Light Fixture, 4000 Lumens, 1.5 Inch Hub Size, Stanchion Mount
- STEARNS BRAKES 105612100KBF Brake Assembly
- OSG 1430500 Spiral Flute Tap, 5/16-18 Thread Size, 11/16 Inch Thread Lg, Bright, H3, Bottoming
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Holders
- Hazardous Location Control Stations
- Protractors
- Portable Electric Heater Accessories
- Cabinet Catches and Latches
- ELVEX Acer Unitary Lens/Semi-Frame Core Protective Eyewears
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 208V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 304 Stainless Steel
- CHECKERS Warning Whip Hd 5 Feet Flag
- HUMBOLDT Mercury-Free Blue-Spirit Certified Thermometers
- BALDOR / DODGE Finished Bore Sheaves, C Section
- SAFETY TECHNOLOGY INTERNATIONAL Electromagnetic Lock Activation Devices
- TEMPO COMMUNICATIONS Balls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESWX-25V18A79-R33 14521450 Enclosed Starter, 15 HP, 460V, Start, Stop & Reset Pushbutton, 120 Control Voltage
€3,321.45 /unit

