WEG ESWX-105V18E79-R44BD 14641824 Enclosed Starter, 75 HP, 460 V, Start Pushbutton, 120 Control Voltage
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,781.20 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Control Options | Start Pushbutton |
| Control Voltage | 120V |
| Disconnect Switch Type | Circuit Breaker Rotary Handle Disconnect |
| Enclosure Type | Type 4/12 |
| Frequency | 60 Hz |
| Horsepower | 75 hp |
| Main Voltage | 460V |
| Mounting Position | Wall Mount |
| Nominal Depth | 8 1/4" |
| Nominal Height | 15.34" |
| Nominal Width | 11.37" |
| Panel Type | Across The Line |
| Sccr Rating | 5 kAIC |
| Series | ESWX Series |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 38.96 |
| Ship length (cm) | 20.96 |
| Ship width (cm) | 28.88 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Enclosure Type | Price | |
|---|---|---|---|
| ESWX-M25R79-U001 | Type 7/9 | €1,773.52 | |
| ESWX-25V18A79-R30 | Type 7/9 | €3,321.45 | |
| ESWX-M25R79-U020 | Type 7/9 | €1,773.52 | |
| ESWX-40V47A79-R34BD | Type 4/12 | €3,192.05 | |
| ESWX-25V24A79-R27 | Type 7/9 | €3,321.45 | |
| ESWX-80V24A79-R41BD | Type 4/12 | €3,103.65 | |
| ESWX-25V24A79-R24BD | Type 4/12 | €2,942.42 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 2222-060 Ball Check Valve, Socket Venturied End, EPDM, 6 Size, PVC
- VULCAN HART 705185-A Grease Pan Rack
- SSI 0200-150B1FT-B Basket Strainer 2 Inch Npt Ss
- COXREELS EZ-SHL-475 Spring Return Hose Reel, Low Pressure, 1/2 Inch Inner Dia., 75 Feet Length
- GATES E2MR-360-04 Round Tooth Timing Belt, 0.079 Inch Pitch, 180 Teeth
- KETT TOOLS KD-442 Double Cut Shear, Cuts 16 Gauge MS/SS
- EATON RDC320T32W Molded Case Circuit Breaker, Rdc Type, Electronic Lsi Trip Type, 3-Pole, 2000A, 600 Vac
Explore More
- KEYSHAFT
- Below-the-Hook Lifting Magnets
- Plug-In Wall Switch Timers
- Track Saw Accessories
- Air Cleaner Accessories
- Inline Strainers
- AKRO-MILS 30220 Akrobins Plastic Storage Bins
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Red
- PARKER Coil Kit Grommet 18 Inch Viking
- STA-KON Ground Bushings
- APOLLO VALVES 62-500 Series Stainless Steel Soft Seat Check Valves
- SPEARS VALVES CPVC True Union Industrial Horizontal 3-Way Full Port Ball Valves, Spigot, FKM
- HUBBELL Straight-Blade Receptacles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESWX-105V18E79-R44BD 14641824 Enclosed Starter, 75 HP, 460 V, Start Pushbutton, 120 Control Voltage
€2,781.20 /unit

