FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Assembly Method (start Key) | Metallic Crate |
| Auxiliary Contacts | NO/NC |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 180-208/208-240V AC |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Control Voltage | 180-208/208-240V |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Full Load Amperage Range | 57-70A |
| Horsepower Rating | 50 hp |
| Includes | Start, Stop And Reset Pushbuttons |
| Mounting | Wall |
| Number Of Poles | 3 |
| Overload Relay | 57-70A |
| Overload Type | Bi-Metallic |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Power Poles | NO |
| Product Datasheet | weg-esw-b12d15a-r30.pdf |
| Rated Current | 80A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Sccr Rating | 5 kA |
| Series | ESW Series |
| Start Type | Direct Three Phase |
| Starter Type | Non Combination |
| Trip Class | Class 10 |
| Voltage Rating | 600V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.65 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Explore Products
- GRAINGER TT11C5435SWG Sidewall and Endwall 4 Walls
- WILLIAMS INDUSTRIAL TOOLS TLPT5NMW Preset Torque T-Handle, 1/4 Inch Tip Size, Preset Primary Scale Increments, 3.7 Ft-Lb
- PROTO J3716MT Flare Nut Wrench, Alloy Steel, Satin, 16 mm 18 mm Head Size, 8 3/4 Inch Overall Length
- EATON 10250T104-53CPX Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Non-Illuminated, Momentary, Yellow Actuator, Flush, 1No
- EATON ECN5422AAE-P6R63/D Combination Fusible Disconnect Pump Panel, 110/120 VAC, V Coil
- BALDOR / DODGE 016477 100HCB Elastomeric Coupling, Shaft Size 100.0 Mm, Rating 1900 Rpm
- NORLAKE 730 NOR-LAKE SCIENTIFIC 730
Explore More
- KEYSHAFT
- Cut-Resistant Gloves
- Bottled Water Dispensers
- Pneumatic Muffler
- Yard Ramps
- Center Drills
- AKRO-MILS 30164 Shelf Bins
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Palm and Fingertips
- HEDLAND Flow Meters For Air And Other Compressed Gases
- DIXON Nylon Elbows
- ANVIL Bushings, Galvanized
- CENTURY Jet Pump AC Motors
- UNIWELD 6290VVCM Series Cutting Tips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESW-B80V24A-R74 14971456 Enclosed Starter, 3 Phase, 80A Rated, 57-70 A Range, On/Off Control, Metallic Crate, 180-208V50HZ/208-240V60HZ
€453.62 /unit
