FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Assembly Method (start Key) | Metallic Crate |
| Auxiliary Contacts | NO/NC |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 120V AC |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Control Voltage | 120V |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Full Load Amperage Range | 63-80A |
| Horsepower Rating | 50 hp |
| Includes | Start, Stop And Reset Pushbuttons |
| Mounting | Wall |
| Number Of Poles | 3 |
| Overload Relay | 63-80A |
| Overload Type | Bi-Metallic |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Power Poles | NO |
| Product Datasheet | weg-esw-b12d15a-r30.pdf |
| Rated Current | 80A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Sccr Rating | 5 kA |
| Series | ESW Series |
| Start Type | Direct Three Phase |
| Starter Type | Non Combination |
| Trip Class | Class 10 |
| Voltage Rating | 600V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.55 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Explore Products
- VEGA TOOLS 350T50A Power Bit, Torx 50 Tip Size, 2 Inch, 7/16 Hex Shank
- SPEARS VALVES 884-200C Nipple, Threaded Both End, Schedule 80, 1 Inch x 20 Size, CPVC
- BALDOR MOTOR CUHM3542 Unit Handling Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 0.75 hp, 3 Phase, TEFC, 56C Frame
- DORIAN MCKNR12-4B Turning Toolholder Cnmg Rh
- MOON AMERICAN 440-2522524 Wye Ball Valve 2-1/2 Inch F Nh 2-1/2 M Nh
- GRAINGER ZUSANATSR-68 Natural Sponge Strip, Std, 1/2 Inch X 10 Ft Nominal Size, 1/4 Inch Thick, Black
- MACROMATIC TH41566-10J Time Delay Relay, Single Shot, SPDT, 12V DC, 1.8 to 180 sec., Control Voltage
- BUNTING BEARINGS NN081212 Sleeve Bearing, Size 1/2 x 3/4 x 3/4 Inch, Nylon
Explore More
- KEYSHAFT
- POWERMATIC
- QUINCY LAB
- BALDWIN ESTATE
- PLANO
- Hole Saw Kits
- Blank Tags
- Draft Booster Motors
- Disc Padlocks
- Pressure Washer Hoses
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, Gray
- IRONCLAD Kong Cut Resistant Gloves
- LOUISVILLE FXP1800HD Series Fiberglass Pinnacle Platform Ladders
- CHICAGO PNEUMATIC Positive Clutch & Direct Drive Screwdrivers
- MUELLER INDUSTRIES LF358-N Bronze Body Y Strainers
- BUSSMANN KWN-R Series Class RK1 Fuses
- LOVEJOY CJ Series Hubs, Cast Iron, A And B Style Inch Bores
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 11/16-12 Un
- STARRETT 91726 Series Duratec Band Saw Blades
- RHEEM Dip Tubes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESW-B80D15A-R75 14641355 Enclosed Starter, 3 Phase, 80A Rated, 63-80 A Range, On/Off Control, Metallic Crate, 120V50/60HZ
€476.59 /unit
