WEG ESW-B80D15A-R74 Manual Motor Starter, Pushbutton, 80A, 3-Pole, 120 VAC Coil Voltage, Thermal Overload | CV6UAL
WEG ESW-B80D15A-R74 16097964 Enclosed Starter, 3 Phase, 80A Rated, 57-70 A Range, On/Off Control, Metallic Crate, 120V50/60HZ
Item: CV6UALModel: ESW-B80D15A-R74Cross Ref: 16097964
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Voltage 120V AC
Connection Type Screw Terminal
Control Voltage 120V
Enclosure Type NEMA 1
Frequency 60/50 Hz
Full Load Amperage Range 57-70A
Horsepower Rating 50 hp
Number Of Poles 3
Overload Relay 57-70A
Rated Current 80A
Rated Operational Voltage 600V
Trip Class Class 10
Voltage Rating 600V AC
Shipping Info:
Ship weight (kg) 4.67
Country of OriginBR
Documentation:
Datasheet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.