WEG ESW-B65D15A-R73 16346581 Enclosed Starter, 3 Phase, 65A Rated, 50-63 A Range, On/Off Control, Metallic Crate, 120V50/60HZ
Get it by Tuesday, Apr 14
€516.60 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Assembly Method (start Key) | Metallic Crate |
| Auxiliary Contacts | NO/NC |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 120V AC |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Control Voltage | 120V |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Full Load Amperage Range | 50-63A |
| Horsepower Rating | 40 hp |
| Includes | Start, Stop And Reset Pushbuttons |
| Mounting | Wall |
| Number Of Poles | 3 |
| Overload Relay | 50-63A |
| Overload Type | Bi-Metallic |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Power Poles | NO |
| Product Datasheet | weg-esw-b12d15a-r30.pdf |
| Rated Current | 65A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Sccr Rating | 5 kA |
| Series | ESW Series |
| Start Type | Direct Three Phase |
| Starter Type | Non Combination |
| Trip Class | Class 10 |
| Voltage Rating | 600V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.56 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Explore Products
- EVERPURE EV306520 Tank Accumulator 9 Gal W/Ftgs
- EATON ECS97S1CAG-C1C47 Combo Soft Starter, Reduced Voltage, Disconnect Switch, 460V, 100A Circuit Breaker
- GORILLA MILL GM38RS4030 10481 Carbide End Mill 2 Inch
- APOLLO VALVES 7290801A 2 Pcs Full Port Carbon Steel Ball Valve with Standard Configuration 2 Inch Size, 2 x SAE Thread
- MILWAUKEE 2352-20 Rechargeable Stick Light 300 Lm
- GATES 5VP1500 Standard V-Belt, 150 Inch Outside Length
- WEG DWB250PH100-3DF 12736230 Circuit Breaker, 250 Frame, 35 kA Breaker Interruption Capacity at 480V UL-100 Percent, 100A, DF-Thermal Adjust Magnetic Fixed Trip
- CHAMPION TOOL STORAGE S270050-BB Modular Cabinet, 59-1/2 x 28-1/2 Inch Size, 100 Tool Capacity, 50 Taper Size, Bright Blue
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable GFCI
- Tool Lanyards
- Circular Charts
- Damper and Valve Replacement Motors
- Appliance Hand Trucks
- AKRO-MILS 30110 Shelf Bins
- PLAST-O-MATIC VBM Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- PROPPER Men's Uniform Tactical Pants
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, X Stripe Pattern, Single, Lime
- KEO Combined Drill And Countersink Sets
- EBERBACH Etched Sieves, Stainless Steel
- MARTIN SPROCKET Simplex Stock Bore B Type Metric Roller Chain Sprockets, 08B-1 Chain Number
- ALVORD POLK Taper Socket Reamers
- WELLER Soldering Tweezers
- NIBCO T-222-A Series Strainers, Bronze, Perforated Screen, Threaded Ends
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESW-B65D15A-R73 16346581 Enclosed Starter, 3 Phase, 65A Rated, 50-63 A Range, On/Off Control, Metallic Crate, 120V50/60HZ
€516.60 /unit
