WEG ESW-B38D15A-R35 Manual Motor Starter, Pushbutton, 38A, 3-Pole, 120 VAC Coil Voltage, Thermal Overload | CV6TZV
WEG ESW-B38D15A-R35 14308808 Enclosed Starter, 3 Phase, 38A Rated, 25-40 A Range, On/Off Control, Metallic Crate, 120V50/60HZ
Item: CV6TZVModel: ESW-B38D15A-R35Cross Ref: 14308808
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Motor Starter
Amps 38A
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Voltage 120V AC
Connection Type Screw Terminal
Control Devices On/Off Button
Control Voltage 120V
Enclosure Type NEMA 1
Frequency 60/50 Hz
Full Load Amperage Range 32-40A
Horsepower Rating 25 hp
Hp 10 hp, 25 hp
Number Of Poles 3
Overload Relay 25-40A
Overload Type Bi-Metallic
Phase 3
Rated Amps (ac-3) 38A
Rated Operational Voltage 600V
Trip Class Class 10
Voltage 200/230/460/575V AC
Voltage Rating 600V AC