FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Contactor |
| Contact Type | NO |
| Control Voltage | 110/120V |
| Depth | 6.22" |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Height | 7 1/5" |
| Main Contacts | NO |
| Max. Rated Operational Frequency | 25 Hz |
| Mechanical Lifespan (ac) | 10 Milion Cycles |
| Mechanical Lifespan (dc) | 10 Milion Cycles |
| Min. Rated Operational Frequency | 400 Hz |
| No. Of Contacts | 3 NO |
| Number Of Contacts | 2 |
| Part/accessory Type | Contactor |
| Rated Current | 65/77A |
| Rated Insulation Voltage | 1000V |
| Rated Operational Voltage | 690V |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 2.6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.31 |
| Ship height (cm) | 18.29 |
| Ship length (cm) | 15.8 |
| Ship width (cm) | 6.6 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Depth | Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CWMC32-10-30X18 | 5.51" | 6 2/5" | €179.88 | |
![]() |
CWMC80-10-30X47 | 6.57" | 7 1/5" | €379.50 | |
![]() |
CWMC80-10-30X18 | 6.57" | 7 1/5" | €379.50 | |
![]() |
CWMC50-10-30X18 | 6.22" | 7 1/5" | €215.55 | |
![]() |
CWMC80-10-30C34 | - | - | €449.11 | |
![]() |
CWMC50-10-30X23 | 6.22" | 7 1/5" | €215.55 | |
![]() |
CWMC65-10-30C34 | 6.22" | 7 1/5" | €312.71 |
Explore Products
- KETT TOOLS KIT #106 Blade Kit, 14 /16 Gauge
- VERMONT GAGE 301159310 Thread Plug Gage, Standard, Go, 7/8-28 UN, 2B, 3B
- DDS 345410TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 34 mm ID, 54 mm Od, 10 mm Width, 7 Psi
- TITAN FASTENERS TWAA6765-4
- DYNABRADE 90038 Polishing Pad, Foam, Flat Face, 3 Inch Dia
- ANVIL 0338221773 2 X 1/2 Xxh Plain X Threaded Swage Nipple
- REGAL 050278AM85 End Mill With TiNn Coated, Single End, 7/8 Inch Dia., 4-1/8 Inch Length, 4 Flutes
- ADAPT-ALL 5096S-08 DIN Union Cross, S08, Carbon Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Bench and Floor Scales
- American Glass and Ceramic Fuses
- Grating Channels Flooring Rungs and Treads
- Finishing Nails
- Immersion Heaters
- OIL SAFE Wall Mount Suction Hose Racks
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Breakaway Vests, Orange
- LITTLE GIANT LADDERS Aircraft Support Aluminum Articulated Extendable Ladders
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Elbows, Copper, Press x Press
- ANVIL 140S Series Threaded Studs
- KRAFT TOOL CO. Sidewalk Edger
- EATON Relief Valves
- SALSBURY INDUSTRIES Standard Posts
- POWER FIRST Insulated Crimp-On Butt Splice Connectors
- STEARNS BRAKES 87000 Series Vertical Mounting Brakes, IP54 Rated, Cast-Iron
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG CWMC65-10-30X18 11486251 Contactor, 110V at 50Hz/120V at 60Hz
€236.81 /unit




