FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Contactor |
| Contact Type | NO |
| Control Voltage | 180-208/208-240V |
| Depth | 3.86" |
| Electrical Lifespan | 1.2 Million Cycles |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Height | 3 1/2" |
| Main Contacts | NO |
| Max. Rated Operational Frequency | 25 Hz |
| Mechanical Lifespan (ac) | 10 Milion Cycles |
| Mechanical Lifespan (dc) | 10 Milion Cycles |
| Min. Rated Operational Frequency | 400 Hz |
| No. Of Contacts | 3 NO |
| Number Of Contacts | 2 |
| Part/accessory Type | Contactor |
| Rated Current | 32A |
| Rated Insulation Voltage | 1000V |
| Rated Operational Amps Ie Ac-1 | 60A |
| Rated Operational Voltage | 690V |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 2.17" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.19 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 9.8 |
| Ship width (cm) | 5.51 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Depth | Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CWM50N-00-30V18 | 4.57" | 4.59" | €176.84 | |
![]() |
CWM150N-22-30E10 | - | - | €945.83 | |
![]() |
CWM300N-22-30E10 | 7.13" | 7.87" | €1,496.32 | |
![]() |
CWM18N-10-30V18 | 3.43" | 3.19" | €114.42 | |
![]() |
CWM95N-00-30V18 | 4.96" | 4.61" | €291.46 | |
![]() |
CWM32N-11-30V18 | 3.86" | 3 1/2" | €136.06 | |
![]() |
CWM50N-00-30V30 | 4.57" | 4.59" | €176.84 |
Explore Products
- REGAL 094081PS Thread Plug Gage, 3/8-16 UNC, 2B Not Go Member, Bright
- 3M 7100083120 ICE145-S WATER FILTRATION PRODUCTS Water Filter System, 3 Micron, 2.1 gpm, 25000 gal, 3/8 in, NPT
- APPROVED VENDOR ZA0130-SS32 Round Standoff, 1/4 In - 20 Thread Size, SS, 1 1/2 In Lg., 1/2 In O.D.
- PRESCO PRODUCTS CO CKPGBK-188 Flagging Tape Pink Glo/black 150ft 1-3/16in
- VERMONT GAGE 912402670 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 2.67 mm Size
- WOODHEAD 1200651244 803006C02M020 Cordset, 3 Pole, Male Straight, 2m, 18/3 Size, SJOOW
- CHRISLYNN 82307 Thread Insert Kit, 1 7/8 In - 8 Thread Size, 1 7/8 In Drill Size, 2.813 In Insert Lg., Std
Explore More
- KEYSHAFT
- Laminating Pouches and Film
- Pneumatic Lockouts
- Electrical Control Pilot Lights
- Hydraulic Manual Stack Valve Systems
- Key Locks
- PS DOORS Safemezz Vertical Gates
- IRONCAT Utility Welding Gloves, Buffalo Leather
- GLOBE SCIENTIFIC Pierceable Plug Stoppers, For 13 mm Tubes
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Shore Power Cable, Twist-Lock
- AMERICRAFT MANUFACTURING Rear Guard
- APOLLO VALVES Compression Gauge Cocks
- HUSQVARNA Hedge Trimmers
- WHEATON Tapered Tissue Grinders With Steel Rod
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG CWM32N-00-30V24 11697386 NEMA Contactor, 32 A, 3 NO Main Contact, 180-208V 50Hz/208-240V 60Hz
€139.46 /unit





