WEG CWBS65-33-30C03 Iec Safety Contactor, 65A, 3 N.O. Power Poles, 3 N.O./3 N.C. Safety Auxiliary Contacts | CV6NTV
WEG CWBS65-33-30C03 14280489 Contactor, 65 A Rated, 3 NO Main Contact, 3-NO, 3-NC Aux Contact, 24V DC
Item: CV6NTVModel: CWBS65-33-30C03Cross Ref: 14280489
7 In Stock
Ships within 2 days via
Auxiliary Contacts NO/NC
Coil Voltage 24V DC
Contactor Type IEC Safety
Control Voltage 24V DC
Depth 6.28"
Electrical Lifespan 1.6 Million Cycles
Height 4.53"
Horsepower Rating 50 hp
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 6 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 6 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
Mounting Din Rail, Panel
Mounting Size 35 mm
Rated Current 65A
Rated Insulation Voltage 1000V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 1000V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 110A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 110A
Rated Operational Voltage 1000V
Rated Operational Voltage Ue 1000V
Terminal Type Screw
Width 2.13"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.03
Ship height (cm)11.51
Ship length (cm)15.95
Ship width (cm)5.41