WEG CWBS50-33-30D15 Iec Safety Contactor, 50A, 3 N.O. Power Poles, 3 N.O./3 N.C. Safety Auxiliary Contacts | CV6NTU
WEG CWBS50-33-30D15 15448011 Contactor, 50 A Rated, 3 NO Main Contact, 3-NO, 3-NC Aux Contact, 120V 50/60Hz
Item: CV6NTUModel: CWBS50-33-30D15Cross Ref: 15448011
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Auxiliary Contacts NO/NC
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Voltage 120V AC
Contact Type NO
Contactor Type IEC Safety
Control Voltage 120V
Depth 6.28"
Electrical Lifespan 1.6 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Height 4.53"
Horsepower Rating 40 hp
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 6 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 6 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
Mounting Din Rail, Panel
Mounting Size 35 mm
No. Of Aux Contacts 6
No. Of Contacts 3 NO
Number Of Contacts 2
Rated Current 50A
Rated Insulation Voltage 1000V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 1000V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 90A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 90A
Rated Operational Voltage 1000V
Rated Operational Voltage Ue 1000V
Terminal Type Screw
Width 2.13"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.98
Ship height (cm)11.51
Ship length (cm)15.95
Ship width (cm)5.41