WEG CWBS25-33-30D15 Iec Safety Contactor, 25A, 3 N.O. Power Poles, 3 N.O./3 N.C. Safety Auxiliary Contacts | CV6NTF
WEG CWBS25-33-30D15 15447937 Contactor, 25 A Rated, 3 NO Main Contact, 3-NO, 3-NC Aux Contact, 120V 50/60Hz
Item: CV6NTFModel: CWBS25-33-30D15Cross Ref: 15447937
7 In Stock
Ships within 2 days via
Auxiliary Contacts NO/NC
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Voltage 120V AC
Contact Type NO
Contactor Type IEC Safety
Control Voltage 120V
Depth 5.19"
Electrical Lifespan 1.6 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Height 3.09"
Horsepower Rating 15 hp
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 10 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
Mounting Din Rail, Panel
Mounting Size 35 mm
No. Of Aux Contacts 6
No. Of Contacts 3 NO
Number Of Contacts 2
Rated Amps 25A
Rated Amps In-ac-3 25A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 40A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 40A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Terminal Type Screw
Width 1.77"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.5
Ship height (cm)7.85
Ship length (cm)13.18
Ship width (cm)4.5