WEG CWBS18-33-30C03 Iec Safety Contactor, 18A, 3 N.O. Power Poles, 3 N.O./3 N.C. Safety Auxiliary Contacts | CV6NTA
WEG CWBS18-33-30C03 13793495 Contactor, 18 A Rated, 3 NO Main Contact, 3-NO, 3-NC Aux Contact, 24V DC
Item: CV6NTAModel: CWBS18-33-30C03Cross Ref: 13793495
7 In Stock
Ships within 2 days via
Auxiliary Contacts NO/NC
Coil Voltage 24V DC
Contactor Type IEC Safety
Control Voltage 24V DC
Depth 5.3"
Electrical Lifespan 1.8 Million Cycles
Height 3.09"
Horsepower Rating 10 hp
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 10 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
Mounting Din Rail, Panel
Mounting Size 35 mm
Rated Current 18A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 32A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 32A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Terminal Type Screw
Width 1.77"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.56
Ship height (cm)7.85
Ship length (cm)13.46
Ship width (cm)4.5