WEG CWBS12-33-30D02 Iec Safety Contactor, 12A, 3 N.O. Power Poles, 3 N.O./3 N.C. Safety Auxiliary Contacts | CV6NRY
WEG CWBS12-33-30D02 14096259 Contactor, 12 A Rated, 3 NO Main Contact, 3-NO, 3-NC Aux Contact, 24V 50/60Hz
Item: CV6NRYModel: CWBS12-33-30D02Cross Ref: 14096259
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Auxiliary Contacts NO/NC
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Voltage 24V AC
Contactor Type IEC Safety
Control Voltage 24V
Frequency 60/50 Hz
Height 78.4 mm
Hp Rating 7 1/2 hp
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 400 Hz
Min. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mounting Din Rail, Panel
Mounting Size 35 mm
No. Of Aux Contacts 6
Rated Current 12A
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 25A
Rated Operational Voltage Ue 690V
Sccr Rating 5 kA
Series CWBS Series
Terminal Type Screw
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.47
Ship height (cm)6.35
Ship length (cm)9.4
Ship width (cm)6.35