WEG CWB95-11-30E65 Iec Contactor, 95A, N.O. Power Poles, 1 N.O./1 N.C. Auxiliary Contacts | CV6TCC
WEG CWB95-11-30E65 14806030 Contactor, 95 A Rated, 3 NO Main Contact, 1 NO, 1 NC Aux Contact, 110-255V 50/60Hz-DC
Item: CV6TCCModel: CWB95-11-30E65Cross Ref: 14806030
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Actuator Type Magnetic
Auxiliary Contacts NO/NC
Coil Type Electronic
Coil Voltage 110-255V
Contactor Type IEC
Control Voltage 110-255V DC
Depth 5.67"
Electrical Lifespan 1.1 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Height 5.87"
Horsepower Rating 75 hp
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 6 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 6 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
Mounting Din Rail, Panel
Mounting Size 35 mm
No. Of Contacts 3 NO
Number Of Poles 3
Power Poles NO
Product Datasheet weg-cwbs12-33-30c03.pdf
Rated Current 95A
Rated Insulation Voltage 1000V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 1000V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 140A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 140A
Rated Operational Voltage 1000V
Rated Operational Voltage Ue 1000V
Sccr Rating 5 kA
Series CWB Series
Terminal Type Screw
Width 2.834"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.69
Ship height (cm)14.91
Ship length (cm)14.4
Ship width (cm)7.2
Country of OriginBR
Documentation:
Datasheet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.