WEG CFDB5-10-7460 14403496 Braking Resistor, 7.46 kW, 10.0 ohm, Stainless Steel Element
Item: BL2CUUModel: CFDB5-10-7460Cross Ref: 14403496
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Speed Control
Enclosure Type NEMA 1
Power 7.46 kW
Rated Resistance 10 ohms
Resistor Element Stainless steel
Resistor Material Stainless Steel
Thermostat No
Voltage 600V
Voltage Class 600V