WEG 01509EP3E200L Electric Motor, 20Hp, 60Hz, 880 Rpm
Get it by Thursday, Apr 9
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 89.5% |
| Frame | 200L |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 30.9/61.8A |
| Insulation Class | Class F |
| No Load Amps | 17.7/35.4A |
| Noise | 56 dBA |
| Number Of Poles | 8 |
| Output Hp | 20 hp |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.68 |
| Rpm | 880 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Torque | 118 lbs.-ft. |
| Voltage | 230/460V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 223.2 |
Product Variants
| Model | Voltage | Hp | Full Load Amps | Rpm | Frame | No Load Amps | Torque | Phase | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 02018EP3ER256TC-W22 | 230/460V | 20 hp | 24.3/48.6A | 1700-1800 RPM | 256TC | 9/18A | 58.9 lbs.-ft. | 3 | €2,140.67 | |
| 02018EP3EBM256T-W22 | 208/230/460V AC | - | - | 1800 RPM | 256T | - | - | 3 | - | RFQ
|
| 02036EP3E254HP-W22 | 230/460V | - | 23.3/46.6A | 3400-3600 RPM | 254HP | 5/10A | 29.4 lbs.-ft. | 3 | - | RFQ
|
| 02036OP3E254JPV | 230/460V | 20 hp | 24.3/48.6A | 3400-3600 RPM | 254JP | 8.2/16.4A | 29.3 lbs.-ft. | 3 | - | RFQ
|
| 02036EP3E256HP-W22 | 230/460V | - | 23.5/47A | 3400-3600 RPM | 256HP | 6.5/13A | 29.5 lbs.-ft. | 3 | €2,190.12 | |
| 02036EP3H256JM-W22 | 575V | 20 hp | 19A | 3400-3600 RPM | 256JM | 4.16A | 29.4 lbs.-ft. | 3 | - | RFQ
|
| 02036EP3E256JP-W22 | 208-230/460V | 20 hp | 23.7/47.4-51.3A | 3400-3600 RPM | 254JP | 5.2/10.4A | 29.4 lbs.-ft. | 3 | - | RFQ
|
Explore Products
- ZSI-FOSTER UX1210S6 Insulated Strut Clamp, 316 Stainless Steel, 1/4 Inch Size Pipe, 3/8 Inch Size Copper Tube
- DURHAM MANUFACTURING RICE-3036-2-8SPN-95 Rolling Instrument Cart, 2 Shelf, Size 30 x 36 Inch
- GENERAL ELECTRIC GE-ESNM Emerncy Push Button Station Red
- IPS R1630 Dark Cutting Oil, 5 Gallon
- REGAL 052209JM95 Cobalt End Mill With TiN Coated, Single End, M20 Inch Dia., 4 Inch Length, 4 Flutes
- SALSBURY INDUSTRIES 3711D-19GFU Horizontal Mailbox Usps 19 Doors Gold Fl 41 Inch
- EATON ECH1801EHC-R63/B Non-Reversing Combination Starter, 208 VAC Primary, 120 VAC Secondary, V Coil
- MILLER-SMITH EQUIPMENT 16229 Circle Cutting Guide
Explore More
- KEYSHAFT
- Engine Accessories
- Hats
- Linear Fluorescent Lamps
- Specialty Switches
- Belt Drive Forward Curve Blower
- LOUISVILLE FS1500 Series Fiberglass Step Ladders
- WHIZARD SKC Cut Resistant Sleeves
- JOHN GUEST Metric Union Elbows, Acetal Black
- ANVIL AS300 Series Channels, Solid
- ANVIL AS9402 Series Hinge Connectors, 2-Hole
- EAZYPOWER Brad Point Drill Bit Hss
- EATON M060 Series 5A Split Core Current Transformers
- AEROQUIP Hydraulic Flange Fittings
- DAYTON Air Piston Kits
- SMC VALVES Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01509EP3E200L Electric Motor, 20Hp, 60Hz, 880 Rpm

