WEG 00789EP3PCT254V2 Electric Motor, 1.75Hp, 60Hz, 885 Rpm
Get it by Monday, Apr 13
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 74% |
| Frame Size | 254T |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 9.19A |
| Hp | 1 3/4 hp |
| Insulation Class | Class F |
| No Load Amps | 8A |
| Noise | 54 dBA |
| Number Of Poles | 8 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.48 |
| Rpm | 885 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Torque | 10.2 lbs.-ft. |
| Voltage | 230V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 119.25 |
Explore Products
- WINTERS INSTRUMENTS NVA8000 Valve, Ss, 1/4Mx1/4Fnpt, Ang, Hard, 6K
- APOLLO VALVES 8214250 3 Pcs Full Port Bronze Ball Valve with 316 SS Vented Ball and Stem, 2-1/4 Inch Locking Stem Extension 3/8 Inch, 2 x FNPT
- B & P MANUFACTURING PRP-2609-A Walk Ramp, 9ft. Length, 26 Inch Width, 1650 Lbs Capacity
- EATON XTAE032C10BD3E008
- BROWNING 764810 VPB-224 AH Ball Bearing, 1-1/2 in Bore Dia, Gray Painted, Cast Iron, BOA Concentric, Normal Duty
- EATON IBPKD3350 Circuit Breaker Plug-In Unit, 3-Poles, 240/480/600 Vac, 350A, 3 Wire, Kd Frame
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool Storage Accessories
- Machine Screws
- Rigid Couplings
- Pipe Wrenches
- Fiber Optic Sensors
- SALISBURY LP4S Series Domestic Cowhide Gloves
- SUNDSTROM SAFETY Correction Lenses
- CHICAGO PNEUMATIC CP0611 Series Impact Wrenches
- RUD CHAIN INOX-STAR Stainless Steel Eye Bolts, Metric
- MUELLER INDUSTRIES 11M-N Iron Body Y Strainers
- INSIZE Digital Force Gage
- NOTRAX Skystep Dry Area Mattings
- CEMENTEX USA Leggings, 12 Cal.
- GATES Black Gold ABS Potable Water Hoses
- BALDWIN ESTATE Traditional Round Deadbolts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 00789EP3PCT254V2 Electric Motor, 1.75Hp, 60Hz, 885 Rpm
