WATTS PWS20131G21 7100041 Water Softening System, 60 Gpm Flow Rate, 2 Inch Inlet
Product Specifications:
| Item | Water Softener |
| Additional Contaminants Removed | Not Applicable |
| Backwash Flow Rate | 12 GPM |
| Battery Requirements | 120V |
| Brine Tank Color | Black |
| Brine Tank Size | 24" x 50" |
| By Pass | No By-Pass |
| By-pass Material | No By-Pass |
| By-pass Type | No By-Pass |
| Caprop65 Cancerrisksubstance | Lead |
| Caprop65-inscope | Yes |
| Control Valve Location | Top Mount |
| Control Valve Style | Digital |
| Control Valve Type | Metered |
| Cross Reference | 7100041 |
| Electrical Requirements | 120V |
| Flow Rate | 60 GPM |
| Fourth Media Type | Not Applicable |
| Fourth Media Volume | Not Applicable |
| Inlet Connection Size | 2" |
| Inlet Connection Thread Type | FPT |
| Inlet Size | 2" |
| Inlet Type | Female Threaded |
| Lead | Not Present |
| Lead Free | Yes |
| Mfr. Series | PWS20-2 Series |
| Mineral Tank Size | 21" x 62" |
| Outlet Connection Thread Type | NPT |
| Outlet Size | 2" |
| Outlet Type | Male Threaded |
| Pounds Salt Per Regen Max. | 105 lbs. |
| Pounds Salt Per Regen Min. | 42 lbs. |
| Resin (cubic Feet) | 7 cu. ft. |
| Resin Type | 7 cu. ft. |
| Salt Fill-pounds | 600 lbs. |
| Secondary Media Type | Not Applicable |
| Secondary Media Volume | Not Applicable |
| Service Flow Rate @ 15psi Drop | 60 GPM |
| Service Flow Rate @ 25psi Drop | 77 GPM |
| Softener Application | Commercial |
| Softener Type | Duplex |
| Softening Capacity-min.-20kgrperft3 | 140 K |
| Tank Color | Almond |
| Tank Size | 24" x 50" |