WATTS PWS15121H11 7100030 Water Softening System, 40 Gpm Flow Rate, 1 1/2 Inch Inlet
Product Specifications:
| Item | Water Softener |
| Additional Contaminants Removed | Not Applicable |
| Backwash Flow Rate | 15 GPM |
| Battery Requirements | 120V |
| Brine Tank Color | Black |
| Brine Tank Size | 30" x 50" |
| By Pass | No By-Pass |
| By-pass Material | No By-Pass |
| Caprop65 Cancerrisksubstance | Lead |
| Caprop65-inscope | Yes |
| Color | Almond, Black |
| Control Valve Location | Top Mount |
| Cross Reference | 7100030 |
| Flow Rate | 15 GPM |
| Fourth Media Type | Not Applicable |
| Fourth Media Volume | Not Applicable |
| Inlet Connection Thread Type | FPT |
| Inlet Size | 1 1/2" |
| Inlet Type | Female Threaded |
| Lead | Not Present |
| Lead Free | Yes |
| Mfr. Series | PWS15 Series |
| Mineral Tank Size | 24" x 72" |
| Outlet Connection | Male Threaded |
| Outlet Connection Thread Type | NPT |
| Outlet Size | 1 1/2" |
| Outlet Type | Male Threaded |
| Pounds Salt Per Regen Max. | 150 lbs. |
| Pounds Salt Per Regen Min. | 60 lbs. |
| Resin Type | 10 cu. ft. |
| Salt Fill-pounds | 1400 lbs. |
| Secondary Media Type | Not Applicable |
| Secondary Media Volume | Not Applicable |
| Service Flow Rate @ 15psi Drop | 40 GPM |
| Service Flow Rate @ 25psi Drop | 55 GPM |
| Softener Application | Commercial |
| Softener Type | Simplex |
| Softening Capacity-min.-20kgrperft3 | 200 K |
| Style | Digital |
| Tank Color | Almond |
| Tank Size | 30" x 50" |