Item: BP3YEDModel: 10L-2-175210Cross Ref: 0063098
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Temperature and Pressure Relief Valve
Body Material Bronze
Cross Reference 0063098
Inlet Connection Size 3/4"
Inlet Size 3/4"
Inlet Thread Type NPT
Inlet Type Male Threaded
Lead Present
Lead Free No
Max. Temp. 210°F
Outlet Connection Thread Type Female Threaded
Outlet Size 3/4"
Outlet Thread Type NPT
Outlet Type Female Threaded
Pressure Range 75 psi to 150 psi
Protection Type Temperature, Pressure
Relief Temperature 210°F
Relief Valve Pressure 175 psi
Series 10L Series
Shank Length 1 1/8"
Thermostat Probe Length 2"