WATTS 1000DCV-EPX-1BP 0690258 Check Valve, 8 Inch Size, Single Detector
Product Specifications:
| Item | Check Valve |
| Cross Reference | 0690258 |
| Inlet Connection Type | Flanged Joint |
| Inlet Thread Type | Not Applicable |
| Lead Free | No |
| Maximum Operating Temperature | 110°F |
| Maximum Working Pressure | 175 psi |
| Minimum Temp. | 33°F |
| Outlet Connection Size | 8" |
| Outlet Connection Thread Type | Flanged Joint |
| Outlet Thread Type | Not Applicable |
| Pressure-temp. Rating | Not Applicable |
| Seat Material | Bronze |
| Series | 1000DCV LARGE Series |
| Type | Kit |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1000-LM 4 | 0.5°C | 43°C | 100 mm | 4" | Steel | Bronze | Not Applicable | Kit | €3,285.51 | RFQ
1000-LM 6 | 33°F | 110°F | 6" | - | Steel | Bronze | - | Kit | €4,476.76 | RFQ
1000-DCV-EPX 4 | 33°F | 110°F | 4" | 4" | Steel | Bronze | Not Applicable | Kit | €2,641.87 | RFQ
1000-DCV-EPX 6 | 33°F | 110°F | 6" | 6" | Steel | Bronze | Not Applicable | Kit | €3,648.98 | RFQ
Explore Products
- TB WOODS 12SMPB Sure-Flex Type S BTS Flange, High Strength Cast Iron, 12 Size, 1.5 inch Bore Dia.
- SPEARS VALVES 2031-020 Gate Valve, Threaded, FKM, 2 Size, PVC
- PARKER 12-3/8 F5OG-S Conversion Adapter 1-1/16-12 x 3/8 In
- MORSE CUTTING TOOLS 36379 Form Tap, ‎#3-56 Dia., Gh2 Plug, Hss
- VOLKEL 80366-2 Hand Tap Second, ISO 529/DHSS-G, M 20 x 2.5 LH Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Check Valves
- Letters and Numbers
- Chair Hand Trucks
- Paint Thinners Paint Removers
- Lift Table Accessories
- DESTACO 235 Series Horizontal Hold Down Clamps
- ACCURIDE 3600 Series Heavy Duty Full Extension Slides
- ACME ELECTRIC WI500 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class