WALTER TOOLS S2061306-M10 Thread Forming Tap, M10X1.5 Thread Size, 9 mm Thread Length, 100 mm Length | CU9JAR 429D67
WALTER TOOLS S2061306-M10 5101741 Thread Forming Tap, M10X1.5 Thread Size, 9 mm Thread Length, 100 mm Length
Item: CU9JARModel: S2061306-M10Cross Ref: 429D67 / 5101741
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Thread Forming Tap
55% Thread Drill Size 8.9 mm
65% Thread Drill Size 11/32"
75% Thread Drill Size 8.5 mm
Clamping Width 0.315"
Connection Dia. 0.394"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.433"
Extended Neck No
Features For Long-Chipping Materials, Only For Synchronous Machining (Rigid Tapping)
Finish Titanium Carbonitride Coated
Fits Class Class 6HX
Functional Length 3.937"
Material Grade - Machining Tin
Number Of Flutes 5
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code M, N, P
Secondary Material Application Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code S
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 61 mm
Spiral Direction Neutral
Square Size 8 mm
Standards Din 2174
Tap Chamfer Modified Bottom, Semi Bottoming
Tap Finish TiCN
Tap Material High Speed Steel
Tap Style Thread Forming
Tap Type Thread Forming
Thread Direction Right Hand
Thread Length 9 mm
Thread Limit 6HX
Thread Limit / Class Of Fit 6HX, 6HX
Thread Pitch 1.5 mm
Thread Size M10 x 1.5
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 1.535"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.03
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)10
Ship width (cm)2.54
Country of OriginDE
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.