WALTER TOOLS S2056302-M16 Spiral Flute Tap, M16X2 Thread Size, 21 mm Thread Length, 110 mm Length | CU9EUA 429D45
WALTER TOOLS S2056302-M16 5101696 Spiral Flute Tap, M16X2 Thread Size, 21 mm Thread Length, 110 mm Length
Item: CU9EUAModel: S2056302-M16Cross Ref: 429D45 / 5101696
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spiral Flute Tap
55% Thread Drill Size 14.5 mm
65% Thread Drill Size 9/16"
75% Thread Drill Size 14 mm
Clamping Width 0.472"
Connection Dia. 0.63"
Coolant Fed Non Coolant Through
Drill Bit Size 14 mm
Driving Square Length 0.591"
Extended Neck Yes
Finish Titanium Halogen Nitride Coated
Functional Length 4.331"
Helix Angle 40°
Number Of Flutes 4
Overall Length 110 mm
Primary Material Application Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, P
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code N, O, S
Shank Dia. 16 mm
Shank Length 55 mm
Shank Type Weldon Flat
Shank Type - Machining Weldon Flat
Spiral Direction Right Hand
Square Size 12 mm
Standards Din 376
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Modified Bottoming, Semi Bottoming
Tap Finish THL
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard DIN 376
Tap Style Spiral Flute
Tap Thread Size M16 x 2
Tap Type Spiral Flute
Thread Direction Right Hand
Thread Length 21 mm
Thread Limit 6HX
Thread Limit/class Of Fit 6HX
Thread Pitch 2 mm
Thread Size M16 x 2
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 2.165"