WALTER TOOLS P40310-M10 Spiral Point Tap, M10X1.5 Thread Size, 20 mm Thread Length, 100 mm Length | CU9GUQ 429C62
WALTER TOOLS P40310-M10 6149538 Spiral Point Tap, M10X1.5 Thread Size, 20 mm Thread Length, 100 mm Length
Item: CU9GUQModel: P40310-M10Cross Ref: 429C62 / 6149538
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spiral Point Tap
55% Thread Drill Size 8.9 mm
65% Thread Drill Size 11/32"
75% Thread Drill Size 8.5 mm
Clamping Width 0.315"
Connection Dia. 0.394"
Coolant Fed Non Coolant Through
Drill Bit Size 8.5 mm
Driving Square Length 0.433"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Fits Class Class 6H
Functional Length 3.937"
Number Of Flutes 3
Overall Length 100 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Primary Material Application Iso Code K, N, P
Secondary Material Application Composite
Secondary Material Application Iso Code O
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 61 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Neutral
Square Size 8 mm
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Plug
Tap Finish Bright
Tap Material High Speed Steel
Tap Thread Size M10 x 1.5
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm
Thread Limit D4, D5
Thread Limit/class Of Fit D4, 6H, D5, 6H
Thread Pitch 1.5 mm
Thread Size M10 x 1.5
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 1.535"