WALTER TOOLS P205198-M10 Spiral Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 15 mm Thread Length, 100 mm Length | CU9EDL 428V45
WALTER TOOLS P205198-M10 6244456 Spiral Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 15 mm Thread Length, 100 mm Length
Item: CU9EDLModel: P205198-M10Cross Ref: 428V45 / 6244456
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spiral Flute Tap
55% Thread Drill Size 8.9 mm
65% Thread Drill Size 11/32"
75% Thread Drill Size 8.5 mm
Clamping Width 0.315"
Connection Dia. 0.394"
Coolant Fed Non Coolant Through
Drill Bit Size 8.5 mm
Driving Square Length 0.433"
Extended Neck Yes
Features For Long Chipping Materials
Finish Bright
Functional Length 3.937"
Helix Angle 45°
Number Of Flutes 3
Overall Length 100 mm
Primary Material Application Steel
Primary Material Application Iso Code P
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Secondary Material Application Iso Code N, O
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 61 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Right Hand
Square Size 8 mm
Standards DIN 371
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Modified Bottoming, Semi Bottoming
Tap Finish Bright
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard DIN 371
Tap Style Spiral Flute
Tap Thread Size M10 x 1.5
Tap Type Spiral Flute
Thread Direction Left Hand
Thread Length 15 mm
Thread Limit D4, D5
Thread Limit/class Of Fit D4, D5
Thread Pitch 1.5 mm
Thread Size M10 x 1.5
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 1.535"