WALTER TOOLS P2051935-M5 Spiral Flute Tap, M5X0.8 Thread Size, 8 mm Thread Length, 140 mm Length | CU9FMP 428V42
WALTER TOOLS P2051935-M5 6244438 Spiral Flute Tap, M5X0.8 Thread Size, 8 mm Thread Length, 140 mm Length
Item: CU9FMPModel: P2051935-M5Cross Ref: 428V42 / 6244438
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spiral Flute Tap
55% Thread Drill Size 4.4 mm
65% Thread Drill Size 4.3 mm
75% Thread Drill Size 4.2 mm
Clamping Width 0.193"
Connection Dia. 0.236"
Coolant Fed Non Coolant Through
Drill Bit Size 4.2 mm
Driving Square Length 0.315"
Extended Neck Yes
Features For Long Chipping Materials
Finish Bright
Functional Length 5.512"
Helix Angle 45°
Number Of Flutes 3
Overall Length 140 mm
Primary Material Application Steel
Primary Material Application Iso Code P
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Secondary Material Application Iso Code N, O
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 115 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Right Hand
Square Size 4.9 mm
Standards DIN 371
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Modified Bottoming, Semi Bottoming
Tap Finish Bright
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard DIN 371
Tap Style Spiral Flute
Tap Thread Size M5 X 0.8
Tap Type Spiral Flute
Thread Direction Right Hand
Thread Length 8 mm
Thread Limit D3, D4
Thread Limit/class Of Fit D3, D4
Thread Pitch 0.8 mm
Thread Size M5 x 0.8
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 0.984"