WALTER TOOLS MD025.6.35A5D051C-WJ30RD Corner Radius End Mills, unit: inch, Dc: 0.250inch, coating: AlTiN + Z
Product Specifications:
| Connection Dia. | 1/4" |
| Cutting Edge Dia. | 1/4" |
| Equivalent Radius | 0.032" |
| Max. Cutting Depth | 0.014" |
| Max. Overhang | 1.083" |
| Offset Radius | 0.051" |
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Miscellaneous Tool Accessories
- Pressure and/or Vacuum Transducers
- Electric Wire Rope Hoists
- Shrink Wrap Tubing
- Deck Nails
- AKRO-MILS 30290 Akrobins Super Size Bins
- DESTACO 3031, 3051 Series Pull Action Latch Clamps
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Lever
- SALISBURY ILP Series Top Grain Goatskin Leather Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 1601-C Chexter Check Valves
- OMRON Plastic Locking Safety Interlock Switch
- MERSEN FERRAZ Surge-Trap Series Modular SPDs
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1-8 Unc Lh
- GATES Long Length Belts