WALTER TOOLS MD025.6.35A5D051C-WJ30RA Corner Radius End Mills, unit: inch, Dc: 0.250inch, coating: TiAlN + T
Product Specifications:
| Connection Dia. | 1/4" |
| Cutting Edge Dia. | 1/4" |
| Equivalent Radius | 0.032" |
| Max. Cutting Depth | 0.014" |
| Max. Overhang | 1.083" |
| Offset Radius | 0.051" |
Explore More
- KEYSHAFT
- Vehicle Placards and Placard Holders
- DOT Labels
- Clutch Plates and Pad Holders
- Door Push and Pull Plates
- Purge and Fill Valves
- DESTACO 807 Series Pneumatic Toggle Clamps
- ANSELL 88-394 Alphatec Unlined Chemical Resistant Gloves
- ANSELL 93-401 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- TEMPCO TRH3 Series Tubular Radiant Heaters
- GLOBE SCIENTIFIC Pitchers, Molded Graduations
- PROTO Pry Bar Sets
- PASS AND SEYMOUR Turnlock Single Receptacles
- CEMENTEX USA T Handle Socket Wrenches
- RAMFAN Battery Pack
- BALDOR / DODGE Split Taper Bushings, Type G