WALTER TOOLS F2482TMS-6.5 Jobber Drill 6.5mm Carbide | AG6ZHM 49L897
WALTER TOOLS F2482TMS-6.5 6354444 Jobber Drill 6.5mm Carbide
Item: AG6ZHMModel: F2482TMS-6.5Cross Ref: 49L897 / 6354444
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Connection Dia. 0.315"
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Length 0.63"
Decimal Equivalent 0.2559
Dimension Type Metric
Finish TiAlN
Flute Length 16 mm
Flute Type Straight
Grade High Performance
List Number F2482
Material Carbide
Measurement System Metric
Number Of Flutes 6
Overall Length 100 mm
Point Angle 140°
Point Type Self Centering
Reamer Size 6.5 mm
Shank Dia. 5.7 mm
Shank Diameter 8 mm
Size - Decimal 6.5 mm
Spiral Direction Neutral
Usable Length 2.323"