WALTER TOOLS F2482TMS-18 Jobber Drill 18mm Carbide | AG6ZKA 49L933
WALTER TOOLS F2482TMS-18 6354479 Jobber Drill 18mm Carbide
Item: AG6ZKAModel: F2482TMS-18Cross Ref: 49L933 / 6354479
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Connection Dia. 0.709"
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Length 0.984"
Decimal Equivalent 0.7087
Dimension Type Metric
Finish TiAlN
Flute Length 25 mm
Flute Type Straight
Grade High Performance
List Number F2482
Material Carbide
Measurement System Metric
Number Of Flutes 8
Overall Length 150 mm
Point Angle 140°
Point Type Self Centering
Reamer Size 18 mm
Shank Dia. 16.2 mm
Shank Diameter 18 mm
Size - Decimal 18 mm
Spiral Direction Neutral
Usable Length 3.819"