WALTER TOOLS F2481-11.5 Jobber Drill 11.5mm Carbide | AG6ZAM 49L735
WALTER TOOLS F2481-11.5 6354283 Jobber Drill 11.5mm Carbide
Item: AG6ZAMModel: F2481-11.5Cross Ref: 49L735 / 6354283
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Connection Dia. 0.472"
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Decimal Equivalent 0.4528
Dimension Type Metric
Finish Bright
Flute Length 20 mm
Flute Type Spiral
Grade High Performance
List Number F2481
Material Carbide
Measurement System Metric
Number Of Flutes 6
Overall Length 120 mm
Point Angle 140°
Point Type Self Centering
Reamer Size 11.5 mm
Shank Dia. 8.5 mm
Shank Diameter 12 mm
Size - Decimal 11.5 mm
Spiral Direction Left Hand
Usable Length 2.795"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.17
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)12
Ship width (cm)2.54
HS code8209000030
Country of OriginDE
Product Details:
    • Coolant Through (Yes)
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.