WALTER TOOLS EP2053302-M10 Spiral Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 15 mm Thread Length, 100 mm Length, Thl | CU9EEX 428D23
WALTER TOOLS EP2053302-M10 6245627 Spiral Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 15 mm Thread Length, 100 mm Length, Thl
Item: CU9EEXModel: EP2053302-M10Cross Ref: 428D23 / 6245627
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spiral Flute Tap
55% Thread Drill Size 8.9 mm
65% Thread Drill Size 0.344"
75% Thread Drill Size 8.5 mm
Clamping Width 8 mm
Connection Dia. 10 mm
Coolant Fed Non Coolant Through
Drill Bit Size 8.5 mm
Driving Square Length 11 mm
Extended Neck Yes
Features For Long Chipping Materials
Finish Titanium Halogen Nitride Coated
Functional Length 100 mm
Helix Angle 45°
Number Of Flutes 3
Overall Length 100 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 61 mm
Shank Type Straight
Spiral Direction Right Hand
Square Size 8 mm
System Of Measurement Metric
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard DIN 371
Tap Type Spiral Flute
Thread Direction Right Hand
Thread Length 15 mm
Thread Limit 6GX
Thread Pitch 1.5 mm
Thread Size M10 x 1.5
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 39 mm