WALTER TOOLS EP2021302-M10 Spiral Point Tap, M10X1.5 Thread Size, 20 mm Thread Length, 100 mm Length, Thl | CU9GUW 428C22
WALTER TOOLS EP2021302-M10 6432496 Spiral Point Tap, M10X1.5 Thread Size, 20 mm Thread Length, 100 mm Length, Thl
Item: CU9GUWModel: EP2021302-M10Cross Ref: 428C22 / 6432496
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spiral Point Tap
55% Thread Drill Size 8.9 mm
65% Thread Drill Size 11/32"
75% Thread Drill Size 8.5 mm
Clamping Width 0.315"
Class Of Fit Class 6H
Connection Dia. 0.394"
Coolant Fed Non Coolant Through
Drill Bit Size 8.5 mm
Driving Square Length 0.433"
Extended Neck Yes
Finish Titanium Halogen Nitride Coated
Functional Length 3.937"
Number Of Flutes 3
Overall Length 100 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 61 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Neutral
Square Size 8 mm
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Plug
Tap Finish THL
Tap Material High Speed Steel
Tap Thread Size M10 x 1.5
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm
Thread Limit 6HX
Thread Limit / Class Of Fit 6HX, 6H
Thread Pitch 1.5 mm
Thread Size M10 x 1.5
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 1.535"