WALTER TOOLS E2031416-M10 Straight Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 20 mm Thread Length, 100 mm Length | CU9BBY 427Z51
WALTER TOOLS E2031416-M10 5603116 Straight Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 20 mm Thread Length, 100 mm Length
Item: CU9BBYModel: E2031416-M10Cross Ref: 427Z51 / 5603116
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size 8.9 mm
65% Thread Drill Size 11/32"
75% Thread Drill Size 8.5 mm
Clamping Width 0.315"
Connection Dia. 0.394"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.433"
Extended Neck Yes
Functional Length 3.937"
Number Of Flutes 4
Overall Length 100 mm
Powdered Metal Base Material Cobalt
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Composite, Copper
Primary Material Application Iso Code K, N, O
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 61 mm
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Neutral
Square Size 8 mm
Standards DIN 371
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Modified Bottoming, Semi Bottoming
Tap Finish TiCN
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard DIN 371
Tap Style Straight Flute
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm
Thread Limit / Class Of Fit 6HX
Thread Pitch 0.059"
Thread Size M10 x 1.5
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 1.535"