WALTER TOOLS DC170-16-07.400A1-WJ30EJ Coolant Fed Drill DC1701607.400A1WJ30EJ | AH9PMB 40TK62
WALTER TOOLS DC170-16-07.400A1-WJ30EJ 6597586 Coolant Fed Drill DC1701607.400A1WJ30EJ
Item: AH9PMBModel: DC170-16-07.400A1-WJ30EJCross Ref: 40TK62 / 6597586
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Extra Long Drill Bit
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.291"
Decimal Equivalent 0.291"
Dimension Type Metric
Drill Bit Size 7.40mm
Drilling Depth 5.512"
Finish Tin Coat
Flute Length 140 mm
Grade Grade WJ30EJ
Length 7.559"
List Number DC170-16-07.400A1-WJ30EJ
Material Solid Carbide
Number Of Flutes 2
Overall Length 192 mm
Point Angle 140°
Point Type Self Centering
Shank Dia. 8 mm