WALTER TOOLS DC170-12-05.400A1-WJ30EJ Long Drill Bit, 5.40 mm Drill Bit Size, 6 mm Shank Dia, 121 mm Overall Length | CU8VJK 53AW38
WALTER TOOLS DC170-12-05.400A1-WJ30EJ 6745481 Long Drill Bit, 5.40 mm Drill Bit Size, 6 mm Shank Dia, 121 mm Overall Length
Item: CU8VJKModel: DC170-12-05.400A1-WJ30EJCross Ref: 53AW38 / 6745481
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Long Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.213"
Decimal Equivalent 0.2126
Depth X Dia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Split Point
Drill Bit Size 5.4 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 0.983 mm
Drilling Depth 2.913"
Finish Aluminum Titanium Nitride, Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining Tialn+Alcrn
Flute Length 83 mm
Material Grade - Machining Grade WJ30EJ
Max. Drilling Depth 83 mm
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 121 mm
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 36 mm