WALTER TOOLS DC150-08-06.400A1-WJ30TA Taper Length Drill Bit, 6.40 mm Drill Bit Size, 66 mm Flute Length, 8 mm Shank Dia | CU9CPE 53AM38
WALTER TOOLS DC150-08-06.400A1-WJ30TA Taper Length Drill Bit, 6.40 mm Drill Bit Size, 66 mm Flute Length, 8 mm Shank Dia
Item: CU9CPEModel: DC150-08-06.400A1-WJ30TACross Ref: 53AM38
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.252"
Decimal Equivalent 0.252
Drill Bit Point Type Split Point
Drill Bit Size 6.4 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 1.16 mm
Drilling Depth 2.165"
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 66 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade WJ30TA
Length 4.173"
Material Grade - Machining Grade WJ30TA
Max. Drilling Depth 55 mm
Shank Dia. 8 mm
Shank Length 36 mm
Sheeter Drill No
Size 6.4 mm