WALTER TOOLS DB133-08-01.400A0-WJ30ER Micro Drill Bit, 1.40 mm Drill Bit Size, 5/8 Inch Flute Length, 3 mm Shank Dia | CU8YZR 440U07
WALTER TOOLS DB133-08-01.400A0-WJ30ER 6712916 Micro Drill Bit, 1.40 mm Drill Bit Size, 5/8 Inch Flute Length, 3 mm Shank Dia
Item: CU8YZRModel: DB133-08-01.400A0-WJ30ERCross Ref: 440U07 / 6712916
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Micro Drill Bit
Circuit Board Drill No
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.055"
Cutting Edge Length 0.512"
Decimal Equivalent 0.0551
Depthdia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 1.4 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Finish Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 5/8"
Flute Type Spiral
Grade High Performance
Material Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining HIGH PERFORMANCE
Max. Drilling Depth 5/8"
Number Of Flutes 2
Overall Length 57 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Primary Material Application Iso Code K, N, P
Secondary Material Application Composite, Graphite, Hardened Steel, Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code H, O, S
Shank Dia. 3 mm
Shank Length 35 mm