WALTER TOOLS A6994TFP-8.3 Coolant Fed Drill 8.3mm 140 Carbide | AF8XPP 29HY30
WALTER TOOLS A6994TFP-8.3 5565038 Coolant Fed Drill 8.3mm 140 Carbide
Item: AF8XPPModel: A6994TFP-8.3Cross Ref: 29HY30 / 5565038
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.327"
Cutting Edge Length 10.748"
Decimal Equivalent 0.3268
Depthdia. Ratio 30xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 8.3 mm
Drill Diameter Tolerance H7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 1.51 mm
Finish - Machining Tinal
Flute Length 287 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade K30F
Length 12.992"
List Number A3382
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 287 mm
Measurement System Metric
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 330 mm
Point Angle 140°
Point Type Self Centering
Primary Material Application Steel
Primary Material Application Iso Code P
Secondary Material Application Iso Code H, K, M, N, S
Series X.Treme Dh30
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 40 mm
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 8.3 mm