WALTER TOOLS A6689AMP-2.3 Micro Drill Bit, 2.30 mm Drill Bit Size, 1 3/4 Inch Flute Length, 3 mm Shank Dia | CU8ZCG 440M69
WALTER TOOLS A6689AMP-2.3 Micro Drill Bit, 2.30 mm Drill Bit Size, 1 3/4 Inch Flute Length, 3 mm Shank Dia
Item: CU8ZCGModel: A6689AMP-2.3Cross Ref: 440M69
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Micro Drill Bit
Circuit Board Drill No
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.091"
Cutting Edge Length 1.535"
Decimal Equivalent 0.0906
Depthdia. Ratio 16xd
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 2.3 mm
Finish Aluminum Titanium Nitride
Finish - Machining AlTiN
Flute Length 1 3/4"
Flute Type Spiral
Grade High Performance
Material Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining HIGH PERFORMANCE
Max. Drilling Depth 1.772"
Number Of Flutes 2
Overall Length 87 mm
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Hardened Steel
Secondary Material Application Iso Code H, O
Shank Dia. 3 mm
Shank Length 38 mm