WALTER TOOLS A6589DPP-7.1 Coolant Fed Drill 7.1mm 140 Carbide | AF8XJL 29HW99
WALTER TOOLS A6589DPP-7.1 5834831 Coolant Fed Drill 7.1mm 140 Carbide
Item: AF8XJLModel: A6589DPP-7.1Cross Ref: 29HW99 / 5834831
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 7/25"
Cutting Edge Length 3.858"
Decimal Equivalent 0.2795
Drill Bit Size 7.1 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 1.29 mm
Finish TiAlN
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 110 mm
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 98 mm
Number Of Flutes 2
Overall Length 148 mm
Series X.Treme D12
Shank Dia. 8 mm
Shank Length 36 mm
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 7.1 mm