WALTER TOOLS A6589DPP-6.5 Coolant Fed Drill 6.5mm 140 Carbide | AF8XJD 29HW92
WALTER TOOLS A6589DPP-6.5 5834825 Coolant Fed Drill 6.5mm 140 Carbide
Item: AF8XJDModel: A6589DPP-6.5Cross Ref: 29HW92 / 5834825
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.256"
Cutting Edge Length 3.858"
Decimal Equivalent 0.2559
Drill Bit Size 6.5 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 1.18 mm
Finish TiAlN
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 110 mm
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 98 mm
Number Of Flutes 2
Overall Length 148 mm
Series X.Treme D12
Shank Dia. 8 mm
Shank Length 36 mm